START
  • Om Ny Tid
  • Arkiv
  • Annonsera
  • Prenumerera
  • Skriv i NyTid
  • Att bo i Fukushima

    – Man kan se förödelsen efter en naturkatastrof men strålningsfaran är fullständigt osynlig, säger Akiyo Suzuki. Hon kom till Finland för att berätta om hur kärnkraftsolyckan i Fukushima påverkat vanliga familjers liv.

    Läs mera

    Gruvindustri i ”världens mest miljömedvetna nation”

    Den finländska gruvboomen är ett faktum, men vad innebär den egentligen för vår natur? Konstnären och miljöaktivisten Angela Oker-Blom gjorde en resa till Lappland, träffade bekymrade turistföretagare och pratade med kritiska forskare.

    Läs mera

    Konsten, kärleken och livet

    Sjutusen år – andra delen av Irmelin Sandman Lilius’ biografi över maken och konstnären Carl-Gustaf Lilius – är en berättelse om kärlek, men också ett uttömmande tidsdokument som belyser konstliv, kulturpolitik och samhälleliga omvälvningar, skriver Angela Oker-Blom.

    Konstnären Carl-Gustaf Lilius och författarinnan, sagoberätterskan Irmelin Sandman gifter sig ”när den första snön fallit över den första halkan”. Det är november 1957. Andra delen av boken Sjutusen år, en biografi över Carl-Gustaf Lilius, tar vid där första delen slutade.

    Läs mera

    Tillåt det osannolika!

    Rafael Wardi hade aldrig sett någon använda sina händer lika vackert som dansaren Maija Karhunen. I samarbetet De leende händerna får dans, musik och bildkonst mötas och frodas.

    – Vid en viss ålder går man inte in i sådant här längre, säger Rafael Wardi med ett vänligt, spjuveraktigt leende i ögonvrån.

    – Jag är rädd att samhället lär oss att bli gamla. Man behövs inte längre, man skjuts undan.

    Men Wardi är inte den som låter sig hindras av normer. Under hela den långa karriären som en av Finlands främsta målare och kolorister har han banat sin egen väg. ”Gör det som ingen annan gör”, var det goda råd Sam Vanni, läraren vid Fria målarskolan, gav honom i ungdomen.

    Jag träffar Wardi i en solig dansstudio under repetitionen av det tvärkonstnärliga verket De leende händerna (Hymyilevät kädet). På plats finns också Maija Karhunen och Raisa Vennamo som står för dans och koreografi  samt musikern Marouf Majidi.

    Projektet har sin upprinnelse i ett slumpartat möte sommaren 2009. Karhunen deltog i en kurs för dansinstruktörer på Kabelfabriken i Helsingfors. Kursen hölls av den amerikanska koreografen, Alito Alessi, upphovsman till konceptet DanceAbility. Tanken är att varje individ är i stånd att dansa oberoende av utseende eller tillkortakommanden. Isolering är det verkliga handikappet, enligt Alessi – inte en fysisk eller psykisk defekt.

    Läs mera

    Från Kökar till Kalahari

    Ända sedan barndomen har Ulla-Lena Lundberg fascinerats av mänskans tidiga historia. I sin nya bok färdas hon tillsammans med systern Gunilla bland grottmålningar och hällristningar i tid och rum.

    Läs mera

    « Äldre