START
  • Om Ny Tid
  • Arkiv
  • Annonsera
  • Prenumerera
  • Skriv i NyTid
  • Raslära och Israelsolidaritet på vänsterkanten

    Under de senaste tjugo åren har en för nordiska socialister minst sagt osannolik vänsterrörelse vuxit fram i Tyskland.

    Läs mera

    De ensidiga perspektivens outtröttliga kritiker

    En av dem som bidragit till att inte bara återetablera Hegel inom finländsk filosofi, utan också till att exportera en finländsk Hegel till självaste kontinenten, är Arto Laitinen som nu är aktuell med en bok om den kanadensiske filosofen Charles Taylor och hans filosofiska antropologi.

    Läs mera

    STUDENTERNA TAR FEL FAJT

    Ett intressant tecken på min generations bisarra lönsamhetsideologi är Ylioppilaslehtis och vissa studentföreningars argumentering för färre studieplatser vid högskolorna. Chefredaktören Elina Kervinen målar upp i en ledare i Ylioppilaslehti (13/06) en (helt egen) globaliseringsteori: efterfrågan på högutbildad arbetskraft flyr landet och kvar blir de lågavlönade servicejobben. I samma nummer av tidningen läser jag att 70 procent av Helsingfors studeranden vill skära ner på antalet studieplatser.

    Kervinen med fleras tunga huvudargument är att högutbildade riskerar bli arbetslösa. Därav följer kravet på nedskärning. Det är i det här argumentet som de här studenternas elitism verkligen kan genomskådas. Om vi gått inför en ekonomisk politik (genomförd av högutbildade, förresten) med en inflationsdisciplin som förutsätter en hög arbetslöshet, kan ju inte de högutbildade hålla fast vid kravet för full sysselsättning. Varför ska den högutbildade eliten ha förkörsrätt på arbetsmarknaden?

    Läs mera

    TÄBY – ANARCHY, STATE AND UTOPIA

    Redan lyckats smälta högersegern i Sverige? Äh, det spelar knappast någon roll, det finns ingen skillnad mellan blocken. Inget kommer att förändras. Eller?

    Låt oss ta en titt i spåkulan.

    Täby. Sveriges moderataste kommun. 60 000 invånare. Kommunstyrelsens ordförande är kommunalrådet Filippa Reinfeldt, landets färska statsministerfru.

    Kommunen har privatiserat och sålt tillgångar på över 1,2 miljarder kronor. Placerat 450 miljoner på börsen. Sparat in på omsorgen av gamla och handikappade. På två år har socialtjänsten sparat 75 miljoner. Nu sänktes skatten med 25 öre. Det skulle ha blivit 33 miljoner mer skatteintäkter utan sänkningen. I stället ska äldreomsorgen banta ner ytterligare 40 miljoner. Det efter att flera äldreboende lagts ner under de senaste åren. 20 personer med redan beviljade platser till seniorhus måste stå i kö, hälften av dem i flera månader. Servicehusen har lagts ner.

    Läs mera

    STUDIESTÖD, LÖNER OCH VINSTER

    127 109 namnteckningar räckte inte för rödmylleregeringen. Studiestödet höjs inte. Eller en höjning var det ju aldrig någon fråga om. Det tillägg på 15 procent, som studentorganisationerna krävde, skulle inte ens ha räckt till för att täcka det som gått förlorat på inflationen sedan senaste justeringen, 1995, då studiestödet sänktes.

    Höjningen skulle ha kostat 67 miljoner euro per år. Det är en skrattretande summa i ett läge med ett budgetöverskott på 200 miljoner.

    Hela diskussionen kring studiestödet har präglats av en besynnerligt konservativ syn på bidrag. En ideologi som utgår ifrån att bidragstagarna aldrig kan eller vill göra nytta. Men ett annat sätt att se det är ju att utgå ifrån att bidrag handlar om en omfördelning; bidrag är till för att ge alla samma möjligheter.

    Läs mera

    « Äldre