Ny Tid har tidigare berättat om understödsföreningen Tigerns kampanj till förmån för tidningen. Syftet är att öka den direkta läsarfinansieringen genom månatliga bidrag från föreningsmedlemmarna.

Dagarna innan denna tidnings pressläggning kan föreningens kassör Bert Bjarland berätta att bidragen fortsatt att droppa in på föreningens konto trots att det snart gått en månad sedan kampanjstarten. Summan uppgår nästan till 3 500 euro och åtminstone hälften av beloppet torde utgöras av de första ”raterna” i månatliga inbetalningar.

– Det här är en väldigt god början, och vi hoppas kampanjen fortsätter lika framgångsrikt. Förra årets understödssumma från Tigern till Ny Tid var 30 000 euro, så ännu finns det hål att lappa, skriver föreningens styrelse i ett mejl.

Lämna en kommentar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.